Home 9 Uncategorized 9 Mieszkanie na sprzedaż. Jak wygląda proces sprzedaży?

Nie ulega wątpliwości, że jedną z ważniejszych decyzji życiowych jest wybór mieszkania, w którym wspólnie z najbliższą rodziną będziemy spędzać najbliższe lata. Zazwyczaj zależy nam na tym, aby wybrać nieruchomość optymalną pod względem metrażu i funkcjonalności. Zwracamy uwagę na mnóstwo aspektów, bo potencjał każdego mieszkania jest inny. Kluczowe znaczenie ma jednak lokalizacja, bowiem wiele rzeczy możemy zmienić czy dokonać kapitalnego remontu, jednak lokalizacji nie zmienimy.  Zapraszamy do sprawdzenia naszego artykułu, gdzie przedstawimy wszelkie wytyczne odnośnie do tematu pod szyldem mieszkanie na sprzedaż.

Czy mieszkanie na sprzedaż można wcześniej sprawdzić?

Kiedy uda nam się znaleźć to, co najlepiej koresponduje z naszymi potrzebami, chcemy negocjować cenę i finalizować transakcję. Zanim do tego dojdzie, dobrze jest ustalić wszystkie szczegóły i potem podpisać umowę przedwstępną, w której będą zawarte warunki spłaty zapłaty. Kupowanie mieszkania za gotówkę to mniej formalności, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Jeśli Twoje mieszkanie będzie finansowane kredytem, doradca z banku na pewno podpowie, jakie zapisy powinny być zawarte w umowie. Warto rozważyć wpłatę zadatku lub zaliczki. Około 10% wartości nieruchomości to suma, która powinna być satysfakcjonująca dla sprzedającego i kupującego. Dla jednej i drugiej strony umowy jest ona zabezpieczeniem interesów. Wpłacając zadatek, mamy pewność, że mieszkanie jest dla nas zarezerwowane. Gdyby kupujący się rozmyślił, jego zadatek przepada, natomiast jeśli zrobi to sprzedający, musi zwrócić podwójną sumę. Zaliczka natomiast jest zwrotna. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a decyzję trzeba podejmować w oparciu o aktualną sytuację.
Wszystkie ewentualne wątpliwości warto rozwiać jak najszybciej. Należy też sprawdzić zapisy w księgach wieczystych, ponieważ o wszystkich obciążeniach lub problemach prawnych dobrze jest wiedzieć zawczasu.

Rady dla kupujących i sprzedających

Niektórzy przeglądają również w internecie domy na sprzedaż. Czasami można znaleźć naprawdę dobre oferty. Jeżeli zależy Ci na większym metrażu, prywatności i podwórku, dom jednorodzinny może być strzałem w dziesiątkę.
Sprzedaż nieruchomości bywa wyzwaniem. Zazwyczaj przychodzi wielu kupujących, dlatego zdarza się, że sprzedawcy są zniecierpliwieni. Jeśli zależy im na czasie być może uda się negocjować cenę. Warto być konkretnym, zadawać pytania podczas oględzin, by jak najwięcej się dowiedzieć.
Jeśli interesuje Cię większy obiekt na sprzedaż, z pewnością systematycznie przeglądasz oferty pojawiające się na portalach ogłoszeniowych. Atrakcyjne mieszkania do sprzedaży zazwyczaj cieszą się dużym zainteresowaniem. Ludzie chętnie szukają aktywów, które będą dobrą inwestycją. Nieruchomości to sposób na lokowanie kapitału, zwłaszcza jeżeli ktoś ma w tej dziedzinie doświadczenie i wie, jaki zakup przyniesie korzyści.
Warto też pamiętać o kosztach związanych z opłaceniem notariusza. Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% od wartości nieruchomości. Dodatkowo będzie do zapłaty taksa notarialna. Warto zrobić wcześniej rekonesans, aby wybrać notariusza, który zaoferuje najlepszą stawkę.

Ile czasu może trwać proces zmiany właściciela mieszkania

Proces sprzedaży mieszkania czasami trwa wiele miesięcy. Niektórych kupujących odstrasza zniszczona elewacja, niepraktyczny układ mieszkania lub konieczność dokonania w nim kapitalnego remontu. Niska cena powinna jednak skutecznie zachęcić do zakupu osoby, które szukają okazji. Jeśli trudno Ci sprzedać mieszkanie, rozważ współpracę z agencją nieruchomości. Czasami przychodzą do nich klienci, którzy obawiają się kupić mieszkanie bezpośrednio. Na przykład osoby starsze czują się bezpiecznie, kiedy podczas rozmów i oględzin ktoś im towarzyszy. Biuro nieruchomości pobierze prowizję od sprzedaży, ale jeśli brakuje Ci czasu na oprowadzanie potencjalnych klientów i odbieranie telefonów, z pewnością podpisanie korzystnej umowy z biurem może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Tanie mieszkanie na sprzedaż zazwyczaj sprzeda się błyskawicznie. Korzystne oferty sprzedaży mieszkań zazwyczaj możemy znaleźć w internecie, ale niektórzy wciąż jeszcze umieszczają je w lokalnych gazetach lub na słupach ogłoszeniowych.
Ładne, wyremontowane mieszkanie do kupienia to często dość wysoka cena. Kiedy szukasz oszczędności, warto rozważyć zakup czegoś mniej atrakcyjnego. Dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w blokach. Jasne, przestronne mieszkanie, niedrogie w utrzymaniu to istotne zalety, na które zwracają uwagę kupujący. Podsumowując, jeśli jesteś sprzedającym, postaraj się jak najlepiej zaprezentować nieruchomość zarówno na fotografiach, jak i podczas oprowadzania klientów. Jeśli zaś jesteś kupującym, bądź czujny i nie ulegaj emocjom, a na pewno wybierzesz to, co najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Mieszkanie na sprzedaż – Podsumowanie 

Bardzo dziękujemy za zapoznanie się z naszą publikacją. Mamy nadzieję, że od teraz proces sprzedaży mieszkania ma przed Tobą zdecydowanie mniej tajemnic. W razie dodatkowych pytań lub potrzeby doprecyzowania informacji, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu. 

Pozdrawiamy 
Biuro Nieruchomości Kwadratowe