Home 9 Uncategorized 9 Sprzedaż nieruchomości z pomocą pośrednika. Poznaj zalety.

Sprzedaż nieruchomości, zarówno domu, jak i mieszkania wiąże się z szeregiem formalności. Wizyta u notariusza, to tak naprawdę przysłowiowa wisienka na torcie. Wcześniej nieruchomość należy przygotować do sprzedaży, a także wybrać najatrakcyjniejszą ofertę kupna. Jeżeli nie masz czasu bądź ochoty na samodzielne wizyty w urzędach, czy wycenę nieruchomości, możesz zdać się na pomoc profesjonalisty w tym temacie. Zapraszamy do sprawdzenia artykułu, gdzie poruszymy temat sprzedaży nieruchomości okiem naszego biura nieruchomości Kwadratowe.

Pośrednik w sprzedaży nieruchomości – Czym się zajmuje?

 

Głównym zadaniem pośrednika jest sprzedaż nieruchomości w możliwie najkorzystniejszej cenie. Obecnie, czyli w czasach powszechnej cyfryzacji, pośrednicy działają przede wszystkim w sieci. To w Internecie, a konkretnie na portalach sprzedaży nieruchomości zamieszczają ogłoszenia o nieruchomości na sprzedaż. Portal sprzedaży mieszkań, to miejsce, od którego większość osób zainteresowanych kupnem mieszkania, zaczyna swoje poszukiwania. Dlatego dobrze przygotowane oferty nieruchomości na sprzedaż o te, które mają najwięcej wyświetleń. Często zdarza się, że prywatne ogłoszenia sprzedaży nieruchomości pisane bezpośrednio przez właścicieli są mało konkretne lub napisane w nieatrakcyjny sposób. Wówczas mało kto decyduje się na kontakt, ponieważ większość z nas kupuje oczami. Z tego względu większość ogłoszeń jest uzupełniona o zdjęcia lub wizualizacje mającej dopiero powstać nieruchomości. Po zamieszczeniu ogłoszenia, pośrednik umawia się na prezentację z potencjalnymi nabywcami, a następnie pomaga w załatwieniu niezbędnych formalności. Jeżeli masz takie życzenie, możesz także uczestniczyć w tych spotkaniach.

Nieruchomość na sprzedaż a działanie pośrednika w sprzedaży

 

Dobry pośrednik może znacznie przyspieszyć sprzedaż nieruchomości. Doświadczenie oraz umiejętności interpersonalne są niezbędne, aby przekonać do zakupu niezdecydowanego nabywcę. Pośrednik doradzi także, jak przygotować nieruchomość do sprzedaży, jeżeli nie jest to dom lub mieszkanie w stanie deweloperskim. Pośrednicy zazwyczaj sami wykonują zdjęcia nieruchomości, ponieważ wiedzą jaki obraz trafi do odbiorcy. Oczywiście nie oznacza to, że zdjęcia są poddawane zaawansowanej obróbce graficznej. Tego typu działanie bardzo szybko wyszłoby bowiem na jaw podczas prezentacji nieruchomości na żywo. Jednak nieruchomość na sprzedaż nie powinna być tylko dobrze zaprezentowana. Pośrednik zajmie się również kwestią negocjacji ceny z potencjalnym nabywcą. Tutaj dobór odpowiedniej argumentacji jest kluczowy, dlatego warto skorzystać z usług pośrednika, jeżeli negocjacje nie są Twoją mocną stroną.

Czy pomoc rzeczoznawcy przy sprzedaży jest niezbędna?

 

W większości przypadków, pośrednicy nieruchomości są w stanie dokonać wyceny samodzielnie. Bazują wówczas na własnym doświadczeniu, a także dokonują gruntownej analizy rynku nieruchomości w danej okolicy. Pozwala to ustalić optymalną cenę nieruchomości z odpowiednim marginesem do jej negocjacji. Niemniej jednak, jeżeli wycena pośrednika budzi Twoje wątpliwości, szczególnie w przypadku sprzedaży nieruchomości o dużej wartości rynkowej, warto skorzystać z usług rzeczoznawcy. Dzięki temu zyskasz pewność co do kwoty, na jaką możesz liczyć. Może także okazać się, że warto poczekać z transakcją, ponieważ pozwoli to uzyskać wyższą cenę wyjściową.

Niekiedy wycena rzeczoznawcy może być niższa od tej, jaką oszacuje pośrednik nieruchomości. Pośrednik zazwyczaj zawyża cenę tak, aby pozostawić sobie margines do ewentualnej negocjacji. W tego typu transakcjach utarło się bowiem, że nabywca powinien dążyć do obniżenia ceny o 10 czy 20%.

 

Co musisz wiedzieć, sprzedając swoją nieruchomość?

 

Przede wszystkim, musisz uporządkować stan prawny nieruchomości. Zanim zamieścisz ogłoszenie na portalu sprzedaży mieszkań, zadbaj o to, by wpisy w księdze wieczystej były aktualne. Najszybciej sprzedasz nieruchomość wolną od obciążeń. Pamiętaj, że potencjalny nabywca ma prawo wglądu do treści księgi wieczystej. Tym, co najczęściej zniechęca kupujących, jest tzw. dożywocie, czyli możliwość zamieszkania w lokalu bądź domu przez osobę trzecią. Inną przeszkodą mogą być trudni do wyeksmitowania lokatorzy. Takie nieruchomości są zazwyczaj nabywane przez osoby doświadczone w tego typu transakcjach.

Po udanej transakcji, nie zapomnij o uregulowaniu zobowiązań podatkowych. Ustawodawca przewidział pewne odstępstwa w tym zakresie, np. nie zapłacisz podatku, jeżeli kwotę ze sprzedaży przeznaczyć na zakup lub remont innej nieruchomości. Warto niezwłocznie zapłacić podatek, aby uniknąć naliczenia karnych odsetek za zwłokę. Miej na uwadze, że notariusz nie jest pełnomocnikiem żadnej, że stron umowy i nie ma obowiązku informowania o kwestiach podatkowych.

Sprzedaż nieruchomości – Podsumowanie

Bardzo dziękujemy za zapoznanie się z naszą publikacją. Mamy nadzieję, że od teraz proces sprzedaży nieruchomości za pomocą pośrednika ma przed Tobą zdecydowanie mniej tajemnic. W razie dodatkowych pytań lub potrzeby doprecyzowania informacji, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Pozdrawiamy
Biuro Nieruchomości Kwadratowe